Kuchnia – Optolith.pl https://optolith.pl Thu, 09 Jun 2022 12:11:09 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.2 https://optolith.pl/wp-content/uploads/2022/12/cropped-favicon.jpg-32x32.png Kuchnia – Optolith.pl https://optolith.pl 32 32 Rodzaje okładzin https://optolith.pl/rodzaje-okladzin/ Wed, 08 Jun 2022 12:44:08 +0000 https://optolith.pl/?p=11846

Bogata oferta różnorodnych płytek i kamieni naturalnych mogących stanowić okładziny w budownictwie stawia również odmienne wymagania klejom.

  • Nasiąkliwość: W zależności od technologii produkcji i materiału z jakiego zostały wykonane, płytki ceramiczne różnią się stopniem nasiąkliwości. Podobnie różne rodzaje kamieni naturalnych wykazują różną nasiąkliwość.
  • Format/wielkość: Okładziny o bokach długości do 40 cm są mniej wymagające i można je mocować klejami o niższych parametrach klasy C1. Płytki wielkoformatowe o długości boku 60 cm i większe, przy układaniu wymagają większej staranności i dokładności. Pod wpływem dużego obciążenia mogą pękać, kruszyć się lub wydawać głuchy odgłos podczas eksploatacji. By temu zapobiec zaprawa klejowa powinna jednolicie pokrywać całe podłoże, nie pozostawiając wolnej przestrzeni. Umożlwiają to kleje rozpływne, które pod wpływem nacisku równomiernie rozprzestrzeniają się pod płytką. Efekt dobrego podparcia płytki można również uzyskać metodą ?podwójnego smarowania?, czyli pokrywania klejem zarówno podłoża, jak i spodu płytki.Do okładzin o długości boku powyżej 60 cm zaleca sie używać kleje odkształcalne klasy S1, a największe formaty 100x300cm itp. wymagają używania klejów wysoko odkształcalnych oznaczonych S2.
  • Odkształcalność: Różnego rodzaju materiały/okładziny różnią się też współczynnikiem rozszerzalności termicznej i możliwymi odkształceniami pod wpływem wilgoci.
  • Twardość/kruchość:Ten parametr różny dla różnych okładzin również ma wpływ na odpowiedni dobór kleju.

Tras to minerał pochodzenia wulkanicznego, który w zaprawach na bazie cementu wiąże wapno powstałe podczas wiązania cementu, a przez to zapobiega powstawaniu wykwitów na powierzchni muru wykonanego lub pokrytego materiałami z klinkieru lub kamienia naturalnego. Zawartość trasu w zaprawie sprawia, że ryzyko powstania wykwitów na cegłach i okładzinach klinkierowych jest minimalne.

Płytka klinkierowa
Bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych. Płytki tego typu mogą być szkliwione lub nie. Okładzina o niskiej nasiąkliwości. Najczęściej stosowane jako okładziny zewnętrzne. Okładziny klinkierowe są narażone na wystąpienie na nich białego nalotu.Zastosowanie kleju klasy C2 zawierającego tras minimalizuje ryzyko powstania wykwitów wapiennych.

Kamień naturalny/granit 

Twarde, słabo nasiąkliwe kamienie naturalne są mniej wrażliwe i narażone na wykwity i przebarwienia. Bez względu jednak na to zaleca się (zwłaszcza na zewnątrz) używanie białych klejów z trasem. Kamienie te wymagają kleju klasy C2, a większe formaty dodatkowo odkształcalnego oznaczonego S1 lub S2.

Kamień naturalny/marmur

Należy do materiałów o wysokim stopniu nasiąkliwości i wrażliwości na wilgoć.
Płytki z tego materiału są narażone na przebarwienia i wykwity. Z tego powodu należy stosować kleje białe, odkształcalne (klasy S1 lub S2) zawierające tras.

Glazura

Cienkie i kruche płytki pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ściany we wnętrzach pomieszczeń. Materiał ten ma wysoką nasiąkliwość. Płytki tego typu nie mają wysokich wymagań, a do ich układania nadają się kleje podstawowe klasy C1.

Terakota

Pokryte szkliwem lub nieszkliwione, wysoko wytrzymałe, odporne na działanie środków chemicznych. Okładzina o średniej nasiąkliwości. Stosowane najczęściej na podłogach we wnętrzach budynków. Mocowane klejem klasy C2. 

Gres

Płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Jest to materiał o niskiej i bardzo niskiej nasiąkliwości. Do tego typu płytek należy użyć kleju o podwyższonej przyczepności klasy C2, a dla wielkich formatów odkształcalnego oznaczonego S1 lub S2.

]]>
Rodzaje podłoża https://optolith.pl/rodzaje-podloza/ Wed, 08 Jun 2022 12:13:28 +0000 https://optolith.pl/?p=11828

W zależności od materiału z jakiego jest wykonane, podłoże może mieć różną chłonność i stopnień przyczepności. Ważna jest również jego stabilność i równość. Na sztywnych, nieodkształcalnych podłożach wystarczająco dobrze sprawdzają się kleje o podstawowych parametrach. Podłoża pracujące (np. wiotkie ścianki działowe czy podłoża z materiałów drewnopochodnych) wymagają zapraw odkształcalnych (uelastycznionych polimerami).

Płyty gipsowo- kartonowe

Wymagają stosowania klejów elastycznych, gdyż mogą się odkształcać w trakcie użytkowania. Wskazane jest również przy tym podłożu użycie kleju o podwyższonej przyczepności klasy C2.

Ogrzewanie podłogowe

Podłoga, w której ułożone jest ogrzewanie podłogowe, narażona jest na duże i częste zmiany temperatury powodujące odkształcenia powierzchni. Na podłoża takie należy stosować kleje elastyczne/odkształcalne oznaczone S1.

Płyty OSB

Wymagają wcześniejszego zagruntowania preparatem poprawiającym przyczepność – Optogrunt SuperContact. Płyty muszą być
stabilnie przytwierdzone do podłoża – nie mogą ?klawiszować?. Do przyklejania okładziny na płytach OSB należy stosować kleje odkształcalne o podwyższonej przyczepności klasy C2…S1, S2.

Hydroizolacje 

Jeśli podłoże pokryte zostało masą hydroizolacyjną (folią w płynie lub zaprawą hydroizolacyjną), należy stosować kleje o podwyższonej przyczepności i elastyczności klasy C2…S1.

Podłoża o niskiej adhezji

Lastryko, silnie związana z podłożem lamperia, stara glazura itp. – to trudne podłoża o niskiej przyczepności. Trzeba stosować kleje o podwyższonej przyczepności klasy C2. Wskazane jest również użycie gruntu sczepnego SuperContct.

Stabilne podłoże chłonne

Podłoża tego typu nie wymagają stosowania klejów o podwyższonych parametrach. Można stosować zaprawy klejowe klasy C1. 

]]>
Komleksowe rozwiazania system Optostop 1000 https://optolith.pl/komleksowe-rozwiazania-system-optostop-1000/ Wed, 08 Jun 2022 11:08:22 +0000 https://optolith.pl/?p=11788

Kompleksowe rozwiązania

Optostop to kompletne systemy hydroizolacji o określonym przeznaczeniu, skutecznie realizujące stawiane im zadania.

System do zabezpieczania pomieszczeń, w których występuje wysokie stężenie pary wodnej.

Zastosowanie: Ściany w kuchniach, łazienkach, pralniach

Zabezpieczeniem przeciwwilgociowym jest klej Optoflex klasy C2TES1 (np. SuperElastic Easy) z dodatkiem HydroFlex. HydroFlex zapobiega penetracji wody. Zmodyfikowana zaprawa klejowa charakteryzuje się większą przyczepnością i elastycznością. Opcjonalnie można wykonać izolację używając folii w płynie Fluid lub na podłożach mineralnych Duralith RS.

Optostop 1000

Komponenty systemu 

Integralnym elementem systemów uszczelnień OPTOSTOP są elastomerowe taśmy, narożniki i mankiety Optostop BAND

1. AquaForte – grunt głębokopenetrujący
2. Klej Optoflex klasy C2TE S1 (np. SuperElastic Easy) z dodatkiem HydroFlex.

Po zagruntowaniu można również zabiezpieczyć podłoże izolacją Fluid, lub Duralith RS a następnie przykleić okładzinę.

]]>
Praktyczne wskazówki https://optolith.pl/praktyczne-wskazowki/ Wed, 08 Jun 2022 10:19:29 +0000 https://optolith.pl/?p=11770

Praktyczne wskazówki 

Remont domu lub mieszkania od lat jednoznacznie kojarzony jest z malowaniem ścian – najczęściej samodzielnym, bez pomocy fachowca.

Malowanie jest najłatwiejszym sposobem na zmianę wystroju wnętrza, dlatego coraz częściej odświeżamy swoje domy i mieszkania właśnie w ten sposób. Podczas prowadzenia prac przygotowawczych warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które usprawnią malowanie ścian, uchronią nas przed ewentualnymi poprawkami lub kłopotami, a dzięki którym malowana powierzchnia uzyska najlepsze właściwości.

 

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Właściwe przygotowanie ścian wewnętrznych do malowania jest istotne z punktu widzenia trwałości powłoki malarskiej. Jeśli nałożymy farbę na źle przygotowaną ścianę, to bardzo szybko możemy mieć problemy:

  • łuszczenie się powłok malarskich
  • przebarwienia na ścianie
  • nierówna powierzchnia
  • większe zużycie farby
  • rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Intensywny kolor ścian

Częstym problemem bywa także kolor ściany ? intensywne barwy podłoża wymagają większej ilości warstw farby, aby je skuteczniej pokryć. Problem ten można jednak rozwiązać inaczej. Należy po prostu zastosować podkład o dużej sile krycia, który odetnie kolor podłoża.

Ocena chłonności polega na przetarciu ściany mokrą gąbką. Jeśli woda spłynie po powierzchni ściany, oznacza to, że powłoka charakteryzuje się małą chłonnością i nie wymaga gruntowania. Jeśli jednak woda będzie wsiąkać w powierzchnię, musimy zmniejszyć chłonność za pomocą gruntu.

Ważne informacje dodatkowe

1. W przypadku powierzchni już malowanych sprawdzamy przyczepność, zabrudzenie oraz chłonność ścian. 

2. W przypadku powierzchni niemalowanych dobieramy preparat gruntujący właściwy do rodzaju powierzchni.

3. Należy trzymać się zaleceń producenta systemu, który oprócz farb zawiera także grunty i podkłady.

4. Narzędzia malarskie oraz liczba warstw powinny być zgodne z zaleceniami producenta chemii budowlanej, które wybraliśmy do pomalowania ścian.

5. Należy przestrzegać zalecanych czasów wysychania poszczególnych warstw.

]]>