Odpowiednio dobrane kolory elewacji są w stanie ukryć mankamenty projektu, uwydatnić jego walory, nadać architekturze budynku subtelność lub ? wręcz przeciwnie? podkreślić jego wyrazisty charakter.
Jednym z podstawowych wyznaczników, do którego powinniśmy odnieść kolor farb zewnętrznych, jest architektura otoczenia. Wybierając kolor elewacji pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak: najbliższa architektura, wielkość sąsiadujących budynków, kolorystyka ich elewacji, a także roślinność rosnąca w pobliżu obiektu. Wybór koloru ma także kluczowe znaczenie w kontekście samej bryły. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć budynek, postawmy na jasne odcienie. Jasna elewacja domu dodatkowo wyróżnia się na tle otoczenia, ciemniejsza zaś nieco się w nie wtapia. Z kolei jeśli budynek jest zbyt niski i raczej przysadzisty, wystarczy na elewacji zaznaczyć kontrastowe, mocniejsze pionowe akcenty (np. w rogach ścian). Poziome detale optycznie poszerzą wysoki budynek, dzięki czemu nabierze on bardziej harmonijnych proporcji.
Wybór koloru w świetle dziennym
Wybór barwy powinien być dokonywany w warunkach dziennych przy świetle naturalnym, gdyż barwa wybrana w innych warunkach (np. przy sztucznym oświetleniu) może bardzo różnić się od tego samego koloru oglądanego w świetle słonecznym.
Próby kolorystyczne
Niewielka próbka koloru na wzorniku nie oddaje w pełni niuansów, jakimi charakteryzuje się elewacja. Dobrze jest zatem wykonać próby kolorystyczne na konkretnej ścianie, gdyż struktura tynku, jego uziarnienie oraz różne nasłonecznienie elewacji mogą powodować różny odbiór wizualny danej barwy.
Różne postrzeganie koloru
Na postrzeganie koloru ma wpływ pora roku, otoczenie, odległość obserwatora od budynku, nasiąkliwość podłoża oraz warunki pogodowe występujące podczas aplikacji farby.
Wybór koloru
W przypadku malowania elewacji obowiązuje zasada, że zastosowanie jasnych barw daje wrażenie optycznego powiększenia bryły. Biel jest jednym z najbardziej tradycyjnych kolorów elewacji domu. Swobodnie łączy się
z wieloma innymi kolorami, którymi można wykończyć szczegóły fasady. Jeżeli kolor biały wydaje się zbyt surowy, atrakcyjną alternatywą dla niego jest kolor kremowy i jego odcienie. Jasna elewacja w ciepłej tonacji będzie prezentować się bardziej łagodnie i naturalnie, zwłaszcza w połączeniu z elementami drewnianymi w naturalnych wybarwieniach.
Ciemne kolory
Kolory o niskim współczynniku odbicia światła bezpieczniej jest wykorzystywać na mniejszych płaszczyznach lub jako dodatki (na cokoły, gzymsy, wnęki okienne itp.) Intensywne ciemne barwy ze względu na dużą absorpcję światła będą powodować nadmierne nagrzewanie się elewacji skutkując naprężeniami powierzchni, co w konsekwencji może doprowadzić do pęknięć – zwłaszcza tynków cienkowarstwowych stosowanych na lekkich systemach ociepleń. Elewacje w ciemnoszarym lub antracytowym kolorze są bardzo modne, ale wymagają odpowiedniego przygotowania.
Spójna kompozycja
Dobór kolorów elewacji domu nie powinien być przypadkowy. Jeśli architektura domu jest bogata w detale, takie jak wykusze, ryzality, lukarny itp. elementy, kolorystyka elewacji powinna być spokojniejsza. Dom o prostej bryle, pozbawiony detalu, można ?podrasować? barwą. Wybierając barwę tynku lub farby elewacyjnej, należy pamiętać o kolorze dachu. Gdy jego połacie są skośne, ich duża powierzchnia ma niebagatelny wpływ na wygląd domu.