Prace renowacyjne elewacji budynków oficyny północnej, południowej z teatralną i budynku stajni w zespole pałacowo-parkowym Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Pałac Zamoyskich w Kozłówce to późnobarokowa rezydencja magnacka wzniesiona w 1742 r dla rodu Bielińskich; od 1799 stała się własnością rodu Zamoyskich. Obecnie siedziba Muzeum. Jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Od 25 kwietnia 2007 r. zespół znajduje się na Liście Pomników Historii. W ubiegłym roku w kompleksie rozpoczęto poważny remont konserwatorski obejmujący prace przy elewacjach budynków oficyn znajdujących się od strony dziedzińca pałacu. W tym przedsięwzięciu aktywny udział bierze również firma Hufgard-Optolith.
Firma przygotowała pełną technologię zapraw, tynków i farb do prac renowacyjnych. Są to przede wszystkim podkładowe tynki naprawcze i cienkowarstwowe, tynki renowacyjne WTA do zasolonych podłoży, zaprawy sztukatorskie oraz zolokrzemianowe farby elewacyjne. Dobór wierzchnich tynków i ich strukturę powtórzono z wcześniejszych prac z 2009 r które realizowano na elewacjach kaplicy Zamoyskich. Warstwy malarskie wykonano na sprawdzonym mineralnym spoiwie zolokrzemianowym z użyciem farby Silisan Plus. Technologię zapraw za wyjątkiem systemowych tynków wg WTA oparto głównie o wapno hydrauliczne z trassem reńskim. Obecnie to najlepszy rodzaj materiału wiążącego i jako jedyny posiadający szczegółową dokumentacje badawczą oraz akceptację krajowych ośrodków konserwatorskich takich jak UMK w Toruniu.
Najważniejsze cechy zapraw wapienno-trassowych:
- Wiążą i twardnieją pod wodą ? są hydrauliczne
- Są niezwykle trwałe i odporne na warunki zewnętrzne w tym także kwaśne środowisko
- Wiążą rozpuszczalne wapno zmniejszając ryzyko powstawania wykwitów i podatność zaprawy na korozję.
- Mają wysoką porowatość i niski ciężar właściwy (są lekkie i znakomicie ?oddychają?)
- Osiągają znacznie wyższą wytrzymałość mechaniczną od słabszych zapraw czysto-wapiennych
Muzeum znajduje się na Listach Pomników Historii.