Optolith wprowadza do sprzedaży drobnoziarnisty lekki tynk cementowo-wapienny – Optomur Muralith Light Plus – w nowej ulepszonej formule.
Technologia zastosowana w Muralith Plus to w tej chwili jedyna dostępna formuła pozwalająca kontrolować występowanie pojęczynowania (stosownie środków gruntujących zapobiega jedynie szybkiemu odsysaniu wody przez ścianę, nie chroni przed odparowaniem wody na zewnątrz). Dzięki tej technologii szybkość oddawania wody ze świeżej zaprawy, nie ma wpływu na pojawianie się pęknięć. Stosowanie gładzi lub farb na powierzchni tynku Muralith Light Plus jest bezproblemowe.
Podczas wykonywania tynków cementowo – wapiennych, częstym problemem jest występowanie drobnych pęknięć , zwane inaczej pajęczynowaniem. Problem wiąże się z nierównomiernym lub zbyt szybkim oddawaniem wody przez nałożoną zaprawę na etapie pojawiania się tzw. skurczu plastycznego (skurcz występujący w świeżej, jeszcze niezwiązanej zaprawie). Mikropęknięcia, chociaż powstają w bardzo wczesnym etapie wiązania tynku, widoczne stają się dopiero na dalszym etapie jego twardnienia. Firma Optolith poradziła sobie z tym problemem wprowadzając do zaprawy, oprócz wyselekcjonowanych domieszek, specjalne rodzaj mikrowłókien zapobiegających powstawaniu pęknięć.
Zalety Muralith Plus – Wysokowydajny i łatwy w obróbce. Nie ma ryzyka występowania pajęczynkowania podczas tynkowania. Do obróbki maszynowej lub ręcznej. Posiada bardzo dobrą przyczepność do rożnych, mineralnych podłoży budowlanych.
Muralith Light Plus – to szara, drobnoziarnista zaprawa tynkarska na bazie wyselekcjonowanych kruszyw (także lekkich), spoiw hydraulicznych, z dodatkiem mikrowłókien oraz specjalnej formuły środków poprawiających wiązanie i przyczepność. Dzięki doskonałej plastyczności i pompowalności łatwo go nanosić bez strat materiałowych. Można go nanosić miejscowo na grubość ok. 20 mm w jednej warstwie.
Zastosowanie Muralith Light Plus – Do tynkowania powierzchni poziomych (sufitowych) i pionowych ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem murów wykonanych z materiałów lekkich (beton komórkowy) oraz do ścian o wysokiej nasiąkliwości (cegła silikatowa). Do obróbki ręcznej i maszynowej. Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.