Kolejne publikacje Optolith w mediach branżowych

Kolejne publikacje Optolith w mediach branżowych

W profesjonalnym wydawnictwie „Renowacje i Zabytki” ukazał się już kolejny artykuł na temat wykorzystania produktów Optolith pt. „Wapno z trassem Optosan TrassKalk w pracach renowacyjnych murów obronnych zamku w Pieskowej Skale”. Materiał został przygotowany przez Pana Roberta Koprowicza – Menadżera Produktu ds. Renowacji w firmie Optolith.

W 2010 roku w laboratorium firmy Hufgard Optolith, po dwóch latach intensywnych badań i prób opracowano nową odmianę wapna z trassem. Zmieniona klasyczna receptura produktu pod nazwą Optosan TrassKalk, odpowiada wysokiej klasie HL 3,5. Dzięki temu zaprawy na bazie tego wapna są zdecydowanie bardziej plastyczne i w obróbce zbliżone do pracy wapnem dołowanym. Najważniejszą cechą wyróżniają ten produkt jest barwa – znacznie jaśniejsza, przypominająca „starą biel”. Taka modyfikacja znacznie poszerzyła zakres możliwych zastosowań wapna z trassem.

Wapno Optosan TrassKalk otrzymało Nagrodę GrandPrix XV Targów Konserwatorskich w Toruniu, przyznaną przez wykładowców UMK za: „poszukiwania, innowacyjność i wprowadzenie nowego typu materiału o właściwościach odpowiadającym potrzebom zabytków”. Przykładem zastosowania wapna Optosan TrassKalk w praktyce jest najnowsza realizacja prac renowacyjnych, prowadzonych w 2015 roku na zamku w Pieskowej Skale.