Farby Optolith w realizacji Murali na Starym Mieście w Gdańsku

Farby Optolith w realizacji Murali na Starym Mieście w Gdańsku

We wrześniu bieżącego roku rozpoczęto prace renowacyjne 22 elewacji przy ulicy Ogarnej i Warzywniczej. To Projekt Miasta Gdańsk realizowany przez Fundację Urban Forms pod nazwą ?Odnowa/Gdańsk 2016?. Jest to kontynuacja i twórcze rozwinięcie wcześniejszego projektu z 2015 roku: ?Ogarna 2.0?, ?Nowa Szeroka? i ?Warzywnicza 2.0? o łącznej powierzchni prawie 7 tys. m2.
To ambitne zadanie Miasto Gdańsk realizuje wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi rewaloryzując kolejne kamienice w obrębie Gdańskiej Starówki, ale w nieco pomijanej przez turystów części, odwiedzających przede wszystkim Główne Miasto.

Koncepcja dekoracji miała charakter otwarty ? powstawała w trakcie realizacji projektu, w oparciu o dialog pomiędzy mieszkańcami, artystami, urzędnikami i realizatorami zadania, z uwzględnieniem historii i unikalnej architektury gdańskiej Starówki. Do dekoracji kamienic zaproszono gdańskich artystów skupionych wokół ASP, a także artystów tradycyjnie współpracujących z Fundacją Urban Forms ? realizatorem zadania. Projekty miały w nowatorski sposób połaczyć nowoczesną i historyczną stylistykę sięgającą lat odbudowy, czyli lat 60-tych i sztuki Op-Art, w której częściowo były wówczas realizowane.

Do renowacji wykorzystano specjalistyczne produkty marki Optolith, którymi zostały odnowione i udekorowane kolejne elewacje kamienic znajdujących się w tym obszarze. Dla uzyskania żądanego efektu firma Optolith przygotowała specjale farby pozwalające zarówno na kryjące jak i laserunkowe artystyczne rozmalowania. Dzięki realizacji tego projektu, powstał interesujący architektonicznie obszar, z którym identyfikują się mieszkańcy, a jednocześnie jest atrakcyjny dla turystów.

optolith mural