Praktyczne wskazówki

Praktyczne wskazówki

Praktyczne wskazówki 

Remont domu lub mieszkania od lat jednoznacznie kojarzony jest z malowaniem ścian – najczęściej samodzielnym, bez pomocy fachowca.

Malowanie jest najłatwiejszym sposobem na zmianę wystroju wnętrza, dlatego coraz częściej odświeżamy swoje domy i mieszkania właśnie w ten sposób. Podczas prowadzenia prac przygotowawczych warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które usprawnią malowanie ścian, uchronią nas przed ewentualnymi poprawkami lub kłopotami, a dzięki którym malowana powierzchnia uzyska najlepsze właściwości.

 

Praktyczne wskazówki

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Właściwe przygotowanie ścian wewnętrznych do malowania jest istotne z punktu widzenia trwałości powłoki malarskiej. Jeśli nałożymy farbę na źle przygotowaną ścianę, to bardzo szybko możemy mieć problemy:

  • łuszczenie się powłok malarskich
  • przebarwienia na ścianie
  • nierówna powierzchnia
  • większe zużycie farby
  • rozwój szkodliwych mikroorganizmów.
Praktyczne wskazówki

Intensywny kolor ścian

Częstym problemem bywa także kolor ściany ? intensywne barwy podłoża wymagają większej ilości warstw farby, aby je skuteczniej pokryć. Problem ten można jednak rozwiązać inaczej. Należy po prostu zastosować podkład o dużej sile krycia, który odetnie kolor podłoża.

Ocena chłonności polega na przetarciu ściany mokrą gąbką. Jeśli woda spłynie po powierzchni ściany, oznacza to, że powłoka charakteryzuje się małą chłonnością i nie wymaga gruntowania. Jeśli jednak woda będzie wsiąkać w powierzchnię, musimy zmniejszyć chłonność za pomocą gruntu.

Praktyczne wskazówki

Ważne informacje dodatkowe

1. W przypadku powierzchni już malowanych sprawdzamy przyczepność, zabrudzenie oraz chłonność ścian. 

2. W przypadku powierzchni niemalowanych dobieramy preparat gruntujący właściwy do rodzaju powierzchni.

3. Należy trzymać się zaleceń producenta systemu, który oprócz farb zawiera także grunty i podkłady.

4. Narzędzia malarskie oraz liczba warstw powinny być zgodne z zaleceniami producenta chemii budowlanej, które wybraliśmy do pomalowania ścian.

5. Należy przestrzegać zalecanych czasów wysychania poszczególnych warstw.