Rodzaje okładzin

Rodzaje okładzin

Bogata oferta różnorodnych płytek i kamieni naturalnych mogących stanowić okładziny w budownictwie stawia również odmienne wymagania klejom.

  • Nasiąkliwość: W zależności od technologii produkcji i materiału z jakiego zostały wykonane, płytki ceramiczne różnią się stopniem nasiąkliwości. Podobnie różne rodzaje kamieni naturalnych wykazują różną nasiąkliwość.
  • Format/wielkość: Okładziny o bokach długości do 40 cm są mniej wymagające i można je mocować klejami o niższych parametrach klasy C1. Płytki wielkoformatowe o długości boku 60 cm i większe, przy układaniu wymagają większej staranności i dokładności. Pod wpływem dużego obciążenia mogą pękać, kruszyć się lub wydawać głuchy odgłos podczas eksploatacji. By temu zapobiec zaprawa klejowa powinna jednolicie pokrywać całe podłoże, nie pozostawiając wolnej przestrzeni. Umożlwiają to kleje rozpływne, które pod wpływem nacisku równomiernie rozprzestrzeniają się pod płytką. Efekt dobrego podparcia płytki można również uzyskać metodą ?podwójnego smarowania?, czyli pokrywania klejem zarówno podłoża, jak i spodu płytki.Do okładzin o długości boku powyżej 60 cm zaleca sie używać kleje odkształcalne klasy S1, a największe formaty 100x300cm itp. wymagają używania klejów wysoko odkształcalnych oznaczonych S2.
  • Odkształcalność: Różnego rodzaju materiały/okładziny różnią się też współczynnikiem rozszerzalności termicznej i możliwymi odkształceniami pod wpływem wilgoci.
  • Twardość/kruchość:Ten parametr różny dla różnych okładzin również ma wpływ na odpowiedni dobór kleju.

Tras to minerał pochodzenia wulkanicznego, który w zaprawach na bazie cementu wiąże wapno powstałe podczas wiązania cementu, a przez to zapobiega powstawaniu wykwitów na powierzchni muru wykonanego lub pokrytego materiałami z klinkieru lub kamienia naturalnego. Zawartość trasu w zaprawie sprawia, że ryzyko powstania wykwitów na cegłach i okładzinach klinkierowych jest minimalne.

Rodzaje okładzin

Płytka klinkierowa
Bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych. Płytki tego typu mogą być szkliwione lub nie. Okładzina o niskiej nasiąkliwości. Najczęściej stosowane jako okładziny zewnętrzne. Okładziny klinkierowe są narażone na wystąpienie na nich białego nalotu.Zastosowanie kleju klasy C2 zawierającego tras minimalizuje ryzyko powstania wykwitów wapiennych.

Rodzaje okładzin

Kamień naturalny/granit 

Twarde, słabo nasiąkliwe kamienie naturalne są mniej wrażliwe i narażone na wykwity i przebarwienia. Bez względu jednak na to zaleca się (zwłaszcza na zewnątrz) używanie białych klejów z trasem. Kamienie te wymagają kleju klasy C2, a większe formaty dodatkowo odkształcalnego oznaczonego S1 lub S2.

Rodzaje okładzin

Kamień naturalny/marmur

Należy do materiałów o wysokim stopniu nasiąkliwości i wrażliwości na wilgoć.
Płytki z tego materiału są narażone na przebarwienia i wykwity. Z tego powodu należy stosować kleje białe, odkształcalne (klasy S1 lub S2) zawierające tras.

Rodzaje okładzin

Glazura

Cienkie i kruche płytki pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ściany we wnętrzach pomieszczeń. Materiał ten ma wysoką nasiąkliwość. Płytki tego typu nie mają wysokich wymagań, a do ich układania nadają się kleje podstawowe klasy C1.

Rodzaje okładzin

Terakota

Pokryte szkliwem lub nieszkliwione, wysoko wytrzymałe, odporne na działanie środków chemicznych. Okładzina o średniej nasiąkliwości. Stosowane najczęściej na podłogach we wnętrzach budynków. Mocowane klejem klasy C2. 

Rodzaje okładzin

Gres

Płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Jest to materiał o niskiej i bardzo niskiej nasiąkliwości. Do tego typu płytek należy użyć kleju o podwyższonej przyczepności klasy C2, a dla wielkich formatów odkształcalnego oznaczonego S1 lub S2.