Rodzaje podłoża

Rodzaje podłoża

W zależności od materiału z jakiego jest wykonane, podłoże może mieć różną chłonność i stopnień przyczepności. Ważna jest również jego stabilność i równość. Na sztywnych, nieodkształcalnych podłożach wystarczająco dobrze sprawdzają się kleje o podstawowych parametrach. Podłoża pracujące (np. wiotkie ścianki działowe czy podłoża z materiałów drewnopochodnych) wymagają zapraw odkształcalnych (uelastycznionych polimerami).

Rodzaje podłoża

Płyty gipsowo- kartonowe

Wymagają stosowania klejów elastycznych, gdyż mogą się odkształcać w trakcie użytkowania. Wskazane jest również przy tym podłożu użycie kleju o podwyższonej przyczepności klasy C2.

Rodzaje podłoża

Ogrzewanie podłogowe

Podłoga, w której ułożone jest ogrzewanie podłogowe, narażona jest na duże i częste zmiany temperatury powodujące odkształcenia powierzchni. Na podłoża takie należy stosować kleje elastyczne/odkształcalne oznaczone S1.

Rodzaje podłoża

Płyty OSB

Wymagają wcześniejszego zagruntowania preparatem poprawiającym przyczepność – Optogrunt SuperContact. Płyty muszą być
stabilnie przytwierdzone do podłoża – nie mogą ?klawiszować?. Do przyklejania okładziny na płytach OSB należy stosować kleje odkształcalne o podwyższonej przyczepności klasy C2…S1, S2.

Rodzaje podłoża

Hydroizolacje 

Jeśli podłoże pokryte zostało masą hydroizolacyjną (folią w płynie lub zaprawą hydroizolacyjną), należy stosować kleje o podwyższonej przyczepności i elastyczności klasy C2…S1.

Rodzaje podłoża

Podłoża o niskiej adhezji

Lastryko, silnie związana z podłożem lamperia, stara glazura itp. – to trudne podłoża o niskiej przyczepności. Trzeba stosować kleje o podwyższonej przyczepności klasy C2. Wskazane jest również użycie gruntu sczepnego SuperContct.

Rodzaje podłoża

Stabilne podłoże chłonne

Podłoża tego typu nie wymagają stosowania klejów o podwyższonych parametrach. Można stosować zaprawy klejowe klasy C1.